Logo UE
tel. +48 77 44 49 100

Aktualności

Kanalizacja Mnichusa po 10 latach starań

Powstanie nowa kanalizacja sanitarna dla prawie 300 odbiorców. 5 mln zł unijnego dofinansowania dostanie Gmina Ozimek, a dokładnie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM) w Antoniowie na budowę nowej kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Mnichus i Krasiejów. Umowę na dofinansowanie podpisano na początku grudnia.

- Te 5 milionów złotych to maksymalna pula dofinansowania, jaką mogliśmy dostać. Cieszymy się, że pozyskaliśmy całą tę kwotę – mówi prezes PGKiM w Antoniowie Roland Wrzeciono. – Dzięki tej inwestycji 276 odbiorów będzie mieć nową kanalizację sanitarną.

– Wiele lat samorząd Ozimka zabiegał o skanalizowanie miejscowości Mnichus i dziś możemy zapowiedzieć mieszkańcom tej miejscowości realizację w najbliższym roku najcenniejszej dla nich inwestycji. W ramach pozyskanych środków będziemy mogli zrealizować również w miejscowości Krasiejów inwestycje kanalizacji ulic Niwki oraz Szkolnej – komentuje Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek.

PGKiM pozyskał dofinansowanie z unijnej puli pieniędzy woj. opolskiego dostępnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowę pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Mnichus i Krasiejów wraz z przebudową SUW Mnichus oraz wymianą sieci wodociągowej w miejscowości Mnichus”, którą zarząd województwa opolskiego przyznał unijne wsparcie, została podpisana 2 grudnia 2022 r.

- W ramach tej inwestycji zbudowana zostanie sieć kanalizacji sanitarnej w miejscowości Mnichus oraz w miejscowości Krasiejów na ulicy Szkolnej, ulicy Niwki oraz w części ulicy Spacerowej – tłumaczy Grzegorz Wiench, kierownik Wydziału Wodociągów i Kanalizacji PGKiM. – Inwestycja obejmie również wymianę 776 metrów starego wodociągu oraz budowę rurociągu tłocznego popłuczyn na stacji uzdatniania wody w Mnichusie. Poprawi to komfort życia mieszkańców i z pewnością przyczyni się do mniejszej awaryjności sieci. A dzięki budowie rurociągu popłuczyn stacja uzdatniania wody będzie pompowała ścieki popłuczne bezpośrednio do nowo budowanej kanalizacji sanitarnej.

Prezes PGKiM Roland Wrzeciono tłumaczy, że aby jak najszybciej i najsprawniej przeprowadzić całą inwestycję już wyłoniona została firma, która prowadzić będzie prace budowlane w Krasiejowie. – Wyłoniliśmy ją w tak zwanym postępowaniu warunkowym – wyjaśnia. – Taka forma postępowania znacznie przyspieszy rozpoczęcie prac. Wybór firmy warunkowaliśmy tym, czy dostaniemy unijną dotację. Całość inwestycji ma ruszyć w I kwartale 2023 roku. – Koniec prac planowany jest początek 2024 roku, ale liczymy, że uda się je zamknąć do końca 2023 roku – dodaje Roland Wrzeciono.

Celem kolejnej już inwestycji PGKiM w Antoniowie jest poprawa warunków życia mieszkańców miejscowości Mnichus i Krasiejów dzięki przyłączeniu nieruchomości do nowej sieci kanalizacyjnej oraz przebudowanej sieci wodociągowej, a także dzięki budowie przepompowni popłuczyn ze stacji uzdatniania wody. Całkowita, kosztorysowa wartość inwestycji, już po przeprowadzeniu pierwszych postepowań, szacowana jest na ponad 6,5 mln zł.

Gmina Ozimek stawia na rozwój i ekologię. To ciąg dalszy zielonej transformacji, w ramach której do kluczowych inwestycji należą również te w gospodarkę wodno-ściekową. Pozyskane środki są gwarantem realizacji tak ważnych i dużych inwestycji.

Liczba odsłon: 396